Reali barazon me Las Palmas

Reali i Madridit nuk arrin te mbaje ritmin e Barcelonës dhe nuk shkon me shume se nje barazim 2-2 ne Majorka kundër Las Palmas. Marko Asensio shënon i pari per miqtë teksa ka shfrytëzuar mire nje grushtim te portierit vendas. Por vetëm 5 minuta me vone vendasit barazojne me ane te Tana qe brenda zones se realit nuk gabon me te majtën. Ne pjesen e dyte serish reali kalon ne avantazh me ane te Karim Benzema ne minutën e 66 pas nje gjuajtje te Ronaldos brenda zones dhe mos zotërimin e topit nga portieri. Megjithatë te ardhurit nga kategoria e dyte gjejnë golin e barazimit 5 minuta perpara përfundimit teksa Sergio Araujo thuajse futet se bashku me topin ne portën e Realit. Madrilenet humbasin dy pike por ruajne kryesimin e tabelës me nje pike me shume se Barcelona.

Arsenal i jep leksion Çelsit

Arsen Venger dhe Arsenali i japin nje leksion Antonio Kontes dhe Chelsit te tij, duke i mundur ne derbi dhe duke i zhytur ne Krize, teksa pas 6 javesh ndodhen ne vendin e 8 me vetem 10 pike. Vendasit e nisen shpejt dhe me gol qe ne minutën e 11 me ane te Aleksis Sanchez pas nje gabimi te pafalshëm te Geri Kahill. Tre minuta me pas vjen goditja e dyte me Theo Uollkot qe brenda zonës nuk gabon dhe i dyfishon shifrat. Ne minutën e 40 vjen moment i Mesut Ozil qe shpërthen ne kundërsulm, kombinon me Sanchez dhe topin e kthyer serish e dërgon ne rrjetën e Kurtua. Nuk ka me histori ne Londer derbi mbyllet 3-0 per Arsenalin qe ne pjesen e pare.

Napoli mund Kievon

Napoli ruan ritmin e Juventusit qe fitoi ne Palermo 0-1 me nje autogol te vendasve dhe i bashkohet pas fitores ne shtëpi 2-0 ndaj Kievos me nje pike me pak ne krye te renditjes. Vendasit shënuan dy here brenda 15 minutave ne pjesën e pare dhe ruajtën forcat per takimin e mesjaves ne Champions kundër Benfikes. Ne minutën e 24 Gabiadini me te majtën mbi vijen e zonës se rreptësisë dërgon topin ne rrjete duke befasuar miqtë. Me pas ne te 39 Hamshik shërbehet nga Insinje dhe lëshon nje predhe diagonal duke e beret e pavlefshme ndërhyrjen e portierit te miqve. Juventusi eshte ne kuotën e 15 pikëve dhe Napoli e ndjek me 14.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *