Shpiket programi që parashikon vdekjen?

Shkencëtarët e Institutit të Shërbimeve Mjekësore në Londër kanë ndërtuar një program i cili është i aftë të parashikojë me një përqindje të konsiderueshme pushimin e zemrës. Kjo do të...

Transplanti i fotoreceptorëve te minjtë, i rikthejnë shikimin

Hulumtuesit nga Instituti Buck ishin në gjendje për të rikthyer shikimin tek minjtë e verbër nga transplanti i fotoreceptorëve që derivojnë nga qelizat embrionale të njeriut. Fotoreceptorët janë qeliza që gjenden...

Google mbyll projektin “Titan” për shpërndarjen e internetit me dronë

Google ka mbyllur prej një viti projektin “Titan” i cili kishte për qëllim shpërndarjen e internetit në zonat më të thella përmes dronëve me panele diellore. Shkak për braktisjen e...

Kompania japoneze zëvendëson 34 punonjës me një sistem kompjuterik

Kompania më e rëndësishme japoneze e sigurimeve, Fukoku Mutual Life Insurance, ka pushuar nga puna 34 punonjës pasi do ti zëvendësoje ata  me një sistem kompjuterik, i aftë të llogarisë...

LG prezanton robotin që kujdeset për pajisjet tuaja shtëpiake

Roboti Hub i LG mund të bëjë veprime si të ndezë ajrin e kondicionuar dhe të ngadalësojë fillimin e makinës larëse me një komandë të thjeshtë me zë. Roboti përdor njohjen...

Përplasja yjore do ndriçojë qiejt në vitin 2022

Një grup astronomësh që po studiojnë një sistem binar yjesh, që është gati 1800 vite drite larg Diellit, paralajmërojnë se 2 yje do te shkojnë drejte përplasjes duke krijuar fenomenin...

Truri vazhdon rritjen edhe kur plakemi

Truri i njeriut vazhdon të na habisë, duke tejkaluar edhe teorinë më të konsoliduar mbi zhvillimin e tij. Nuk është e vërtetë që pasi arrihet mosha e rritur truri nuk...

Zbulohet Galaksia e Orionit

Embrione galaksish dhe yje të rinj janë vëzhguar për herë të parë në Yjësinë e Orionit, Galaksia më e afërt e yjeve, që ndodhet rreth 1350 vite drite nga Toka....

“Ajnshatjni” i kohëve moderne mbush 75-vjeç

Sot profesori nga Kembrixhi feston ditëlindjen e tij të 75-të, dhe ka jetuar në këtë mënyrë shumë më tepër nga sa mendonin dikur mjekët. Karriera e Hawking-ut si studiues nisi pikërisht...

Shkencëtarët paralajmërojnë: Një ajsberg gjigand po shkëputet nga Arktiku

Shkencëtarët britanikë kanë tërhequr vërejtjen se një pjesë e akullit të Antarktikut do të shkëputet, duke e formuar një ishull të akullit, që do të jetë njëri prej më të...

Pasuria e “çmenduar” e motrave Kardashian

Revista prestigjioze “Forbes”, ka bërë publike pasurinë e majme të familjes Kardashian. Sipas revistës, natyrisht që Kim mban rekordin, edhe pse tërheqja nga rrjetet sociale e ka dëmtuar disi. Megjithatë,...

LG prezanton televizorin transparent (video)

LG Display prezanton zyrtarisht televizorin transparent. Në sajë të teknologjisë së ekranit OLED, i cili ka transmetim me cilësi më të lartë se panelët e zakonshëm LED/LCD, u bë e mundur...

Zbulohet organ i ri në trupin e njeriut?

Shkencëtarët kanë zbuluar se në trupin e njeriut ndodhet një organ për të cilin nuk është folur asnjëherë. Sipas Sience Alert, organi i ri është pjesë e sistemit tonë tretës...

Bie miti i fundosjes së ”Titanik”-ut nga një ajsberg?

Pas 105 vitesh nga fundosja e ”Titanik”-ut, studiuesit thonë se ka prova të qarta se anija më e famshme e historisë së njerëzimit nuk është fundosur për shkak të përplasjes me një...

Hapat e para të robotit Method-2 (video)

Prodhuesi i Koresë së Jugut i robotëve, Hankook Mirae Technology, debutoi prototipin e tyre të parë këtë fundjavë, i cili mund të pilotohet. Prototipi quhet Method-2. Ai është 4-metër i...

Zbulohen neuronet që përcaktojnë perceptimin e kohës

Koha duket sikur kalon shumë shpejt kur argëtohemi dhe të ngadalësohet kur jemi të mërzitur. Për shekuj të tërë, perceptimi subjektiv i kohës ka shqetësuar filozofët dhe artistët. Tani, shkenca mund...

Dyshoni te Wikipedia? Konfirmoheni informacionin te WikiWhere

Një grup kërkuesish universitarë gjermanë kanë bashkëpunuar duke krijuar një software për të analizuar të dhënat e Wikipedias, që ndryshojnë në sekond, sipas versioneve apo interesave të cdo shteti të përfshirë. Marrim një...

Në dy dekada Inteligjencia Artificiale do mbyllë 47% të punëve aktuale

Ndërkohë që do të ketë një potencial të madh për rritjen e pasurisë nga rritja e produktivitetit për shkak të kësaj Inteligjence,  raporti gjithashtu paralajmëron se do të rrezikojë punët...

Studimi: Disleksia lidhet me plasticitetin e trurit

Çdo herë është si hera e parë. Çdo fjalë e lexuar dhe e rilexuar tingëllon gjithmonë sikur të ishte e re. Është për këtë vështirësi që disa persona nuk arrijnë...

Sëmundja e Alzheimerit, në 2020 del vaksina e re

Sëmundja e Alzheimerit u zbulua për herë të parë në vitin 1906 nga mjeku gjerman Alois Alzheimer prej dhe nga mori emrin. Ajo prek çdo qelizë të trurit dhe shkakton...

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com