Hetimi i CEZ- Të hënën pritet dëshmia e Nue Kalaj

Komisioni parlamentar, që po heton procedurat e privatizimit të Operatorit shqiptar të Energjisë(OSSH) kompanisë CEZ, pret të dëgjojë të hënën Nue Kalajn, i konsideruar si dëshmitari kyç në këtë çështje....

Shqipëria, stendë në Panairin e Berlinit me produkte autoktone

Ministri i Bujqësisë, Zhvillimit Rural dhe Administrimit të Ujrave, Edmond Panariti, gjatë vizitës në Gjermani dhe pas takimeve me homologun e tij, Schmidt dhe parlamentaren e Bundestagut Kovaç, vizitoi Panairin...

Zgjedhjet-290 milion lekë fondi për partitë politike

290 milion lekë është fondi që buxheti i shtetit ka vënë në dispozicion të partive politike për zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit. Sipas ligjit “Për partitë politike”, 70% e ketij...

Homazhe në vendin ku u vranë 4 demonstruesit

Sot mbushen 6 vjet nga tragjedia e 21 janarit ku humben jetën 4 protestues, gjate nje tubimi te opozitës përpara selisë se Kryeministrisë. Ashtu siç ka ndodhur çdo vit, qeveria...

Protesta e AK para kryeministrisë përfundon me përplasje me policinë

Aleanca Kuq e Zi organizoi ditën e sotme një protestë para kryeministrië, protestë që përfundoi me konfrontime mes policisëve dhe pjesëmarrësve. Me hiret kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik...

Nishani uron Presidentin e 45-të të SHBA-së, Donald J. Trump

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani uroi sot Presidentin e 45-të të SHBA-së, Donald J. Trump me rastin e marrjes së detyrës. Zyra e shtypit e Presidentit bën të ditur së...

Basha uron Presidentin Trump: Zoti e ndihmoftë në detyrën e tij

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha uroi të premten Presidentin e ri të SHBA-së, Donald Trump pas marrjes së detyrës së re. “Urime Presidentit Trump! Zoti e ndihmoftë në detyrën...

Ngrihet Këshilli Konsultativ për të ndërlidhur qeverisjen qendrore me atë vendore

jë Këshill Konsultativ i ri do të shërbejë që nga dita e sotme si një platformë për dialog midis qeverisë qendrore dhe autoriteteve vendore, duke e vënë Shqipërinë midis pak...

Basha: Ka kohë për teknologjinë

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha i shmanget polemikës direkte me OSBE-ne per votimin dhe numërimin elektronik, por deklaron se organizata është ne Shqipëri, per te garantuar zgjedhje te lira...

Hyn në fuqi ligji i Vettingut, publikohet në Fletoren Zyrtare

Hyn në fuqi ligji për rivlerësimin e pasurive për funksionarët e drejtësisë. Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për ligjin e Vettingut është zbardhur sot në Fletoren Zyrtare. “Ky vendim është përfundimtar,...

Meta në SHBA, mbështetje për “drejtësinë”

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë shprehur mbështetjen për ngritjen e dy strukturave të rëndësishme të reformës në drejtësi, që janë Byroja e Hetimit si dhe Spak-u. Ndërsa kërkojnë edhe...

Gjosha: BE akordon 10 milion euro për zbatimin e Vetting-ut

Çelja e negociatave me Bashkimin Europian do të varet nga rezultatet e prekshme të reformës në drejtësi, veçanërisht nga zbatimi i ligjit të Vetting-ut, deklaroi të mërkurën ministrja e Integrimit,...

Tahiri: Lidhja e rripit të sigurimit ka shpëtuar 29 jetë

Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri ishte sot në Durrës, gjatë operacionit policor “Blici Rrugor”, për sensibilizimin e qytetarëve për vendosjen e rripit të sigurimit gjatë përdorimit të mjeteve....

Kryeministri Rama vizitë zyrtare në Singapor

Forcimi i bashkëpunimit ekonomik mes Shqipërisë dhe Singaporit, ishte në qendër të bisedës mes kryeministrit Edi Rama dhe homologut Lee Hsien Loong. Gjatë këtij takimi, i pari mes dy krerëve...

Nishani uron Presidentin e ri të PE-së, Antonio Tajani

Presidenti Bujar Nishani, përmes një mesazhi uroi sot Presidentin e ri të Parlamentit Evropian, Antonio Tajani. “Zgjedhja juaj në postin e Presidentit të Parlamentit Evropian, më jep kënaqësinë e veçantë që,...

Basha uron Presidentin e ri të PE-së: Tajani mbështetës i Shqipërisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha uroi sot Presidentin e ri të Parlamentit Europin, Antonio Tajani, duke e konsideruar një mbështetës të Shqipërisë. “Sot i përcolla urimet e mia Antonio...

“Veting për deputetët”

Partia Demokratike ka nisur zyrtarisht procesin e përzgjedhjes se kandidateve per deputete për zgjedhjet e 18 qershorit. Gjate mbledhjes se kryesisë, kryetari i demokrateve Lulzim Basha e beri te qarte...

Alfred Peza sqaron pasurinë

Deputeti socialiste Alfred Peza ka sqaruar pasurinë e tij per te cilën u vendos ne qendër te sulmeve nga ana e Partisë Demokratike. Peza ka theksuar se pasurinë e tij...

Basha: Propozojmë votimin dhe numërimin elektronik për zgjedhje të lira

Partia Demokratike ka mbledhur sot kryesinë e saj. Kreu i PD, Lulzim Basha u shpreh në fjalën e tij se, opozita nënshkroi sot memorandumin për lirinë e votes së bashku me...

Rama: Në thellësi të Malësisë së Madhe, shteti u ka qendruar njerëzve pranë

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot një video nga vizita që ka zhvilluar në Malësinë e Madhe. “Në thellësi të Malësisë së Madhe ku shteti u ka qëndruar njerëzve pranë, ashtu...

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com