Gjykata Kushtetuese zbardh vendimin për Vetting-un

Nga sot rinis zbatimi i ligjit te vettingut pas rreth 3 muaj pezullimi, duke shënuar kështu zhbllokimin e reformës ne drejtësi.

Presidenti hap garën për Vetting-un

Nga e enjtja nis procedura per ngritjen e institucioneve qe do te realizojnë procesin e vettingut; Komisioni i Posaçëm i Kualifikimit dhe Kolegji i Apelimit. Burime pranë Presidentit te Republikës...

KLD kalon në kolaps

Qe nga dita e marte, Këshilli i Lartë i Drejtësisë, ka kaluar në kolaps të plotë. Ky organ kushtetues nuk mund të emërojë gjyqtaret e po ashtu edhe kryetare të...

Gjosha: BE akordon 10 milion euro për zbatimin e Vetting-ut

Çelja e negociatave me Bashkimin Europian do të varet nga rezultatet e prekshme të reformës në drejtësi, veçanërisht nga zbatimi i ligjit të Vetting-ut, deklaroi të mërkurën ministrja e Integrimit,...

“Lisus” niset për mision në Egje

Vendi ynë ka dërguar kontingjentin e dytë të forcës detare për patrullimin e ujërave ndërkombëtare në detin Egje. Anija e forcës detare shqiptare “Lisus” është e dyta që dërgohet ën...

Vjedhja e bankës, grabitësit përdorën bombol oksigjeni për hapjen e bankomatit

Ky është një nga dy automjetet e përdorura në grabitjen e bankomatit 4 ditë më parë pranë qendrës spitalore “Nënë Tereza” në Tiranë. Pasi u futën në brendësi të bankomatit, godina...

Tahiri: Lidhja e rripit të sigurimit ka shpëtuar 29 jetë

Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri ishte sot në Durrës, gjatë operacionit policor “Blici Rrugor”, për sensibilizimin e qytetarëve për vendosjen e rripit të sigurimit gjatë përdorimit të mjeteve....

Burg për trafikantin e drogës Demo Progonati

Mbetet në burg Demo Progonati, i cili tentoi te trafikonte drejt Italisë 2.4 ton drogë.

Stop tregtimit të mishit në rrugë

Ndalim te tregtimit te mishit ne rruge dhe ndjekje penale per personat qe e zhvillojnë biznesin ne kushte te tilla. Ky ka qene propozimi i ministrit te bujqësisë ne mbledhjen...

Kur dashuronte Enver Hoxha

Gjyshi i tij mbërriti në Shqipëri në vitet ’20, si ndërtues. Disa prej shtëpive të Gjirokastrës janë ndërtuar prej tij.

Ahmetaj: Taksa e pronës, në varësi të zonës së banimit

Taksa pronës do te jete e diferencuar dhe ne varësi te zonës se banimit. Kështu nese jetoni ne qendër do te paguani  me shume per pronën tuaj, ndërsa per banesat...

Kryeministri Rama vizitë zyrtare në Singapor

Forcimi i bashkëpunimit ekonomik mes Shqipërisë dhe Singaporit, ishte në qendër të bisedës mes kryeministrit Edi Rama dhe homologut Lee Hsien Loong. Gjatë këtij takimi, i pari mes dy krerëve...

Konservohen negativet e “Marubit”

500 mijë negativë të  muzeut Marubi do të konservohen e ruhen në kushtet më të mira, falë mbështetjes gjermane. 70.000 euro është shuma që ambasada e Gjermanisë ka akorduar për...

BE jep miliona për drejtësinë

Reforma në sistemin e drejtësisë në Shqipëri, jo vetëm që ka pasur mbështetjen ligjore të Bashkimit Europian, por pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese, merr edhe asistencë financiare.

Ndahet nga jeta Ymer Pampuri

Kampioni i pare dhe i vetëm olimpik i Shqipërisë Ymer Pampuri është ndare sot nga jeta ne moshën 73 vjeçare pas një ataku kardiak. Pampuri ne olimpiadën e Mynihut ne...

Vendimi i Kushtetueses për pronat, Qato: Nuk preket skema e kompensimit

Gjykata Kushtetuese rrëzoi dy pika të nenit 6 të ligjit “për trajtimin e pronës dhe përfundimin e procesit të kompensimit të pronave”, pasi i konsideroi në kundërshtim me Kushtetutën, për...

Veliaj: Çliruam parkun e liqenit

Me planin e ri urbanistik të kryeqytetit do t’i shtohen 25 hektarë hapësira të reja publike.

Sot është 26 vjetori i rihapjes së xhamisë së Et’hem Beut në Tiranë

Plot 26 vjet më parë, me shembjen e komunizmit në Shqipëri u rihap xhamia e Et’hem Beut në Tiranë.  “Më 18 janar 1991, pas afro tre dekadash ndalimi të besimit...

Lezhë, merr flakë makina në karburant

Nje automjet është përfshire nga flaket, duke u shkrumbuar i teri. Makina mori flake teksa po furnizohej në një pikë karburanti në autostradën Laç-Lezhë.

Arrestohet 30 vjeçari, mbante arme pa leje

Një 30-vjeçar u arrestua në flagrancë nga policia e Lezhës, pasi mbante një armë pa leje. 

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com