Festa e krijimit te FRESSH

Forumi Eurosocialist Shqiptar feston 25-vjetorin e krijimit. Në këtë aktivitet janë të ftuar të gjithë drejtuesit e FRESSH, që nga data e krijimit të tij. Evenimenti ka nisur me një...

Panariti: Koalicioni funksionon

Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti dhe anëtar i kryesisë së Lëvizjes Socialiste per Integrim, mendon se koalicioni me Partine Socialiste ka qene konstruktiv, por ai le te kuptohet se ka...

Ristani: E vetmja garanci për zgjedhjet, teknologjia

Opozita nuk tërhiqet nga kërkesa e saj per zbatimin e identifikimit biometrik, votimit e numërimit elektronik ne zgjedhjet parlamentare te 18 qershorit. Sekretari i përgjithshëm i PD, Arben Ristani deklaron...

Ulsi Manja: Llalla po shkel ligjin

Mazhoranca ka sulmuar ashpër prokurorin e përgjithshëm Adriatik Llalla. Deputeti socialist Ulsi Manja e ka cilësuar te paligjshme mbledhjen e thirrur nga numri një i organit te akuzës për zgjedhjen...

Karriera e spanjolles që do të filtrojë gjyqtarët

Nga 1 qershori i vitit te shkuar, spanjollja Genoveva Ruiz Calavera mban detyrën e Drejtoreshës për Ballkanin Perëndimor ne Drejtorinë e Zgjerimit te Komisionit Europian. Ruiz Calavera mori këtë post...

Opozita akuzon Erion Veliajn

Opozita sulmon kryebashkiakun e Tiranës për ndërtime te paligjshme ne Tirane. Sipas demokrateve, te gjitha projektet qe po zbatohen ne kryeqytet, janë ndërtime te paligjshme dhe te pakonsultuara me pare...

Debatet për votimin elektronik, dështon konsensusi për reformën

Per Partine Demokratike nëse nuk zbatohet identifikimi, votimi e numërimi elektronik nuk do te këtë zgjedhje.

“Optimizëm për çeljen e negociatave, ka ende sfida”

Shqipëria mund te marrë këtë vit një përgjigje pozitive për çeljen e negociatave te anëtarësimit në Bashkimin Eropian. Gjatë një konference të përbashkët për shtyp me ministrin e brendshëm shqiptar,...

Ekskluzive / Një grua në krye të ONM-së, zyrtarja që do “shkundë” drejtësinë

Pas pak javësh në Shqipëri do të mbërrijë Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit i cili ka një rol kyç në procesin e “Vettingut”. Vizion plus ka mësuar se në krye të...

Teknologjia në zgjedhjet e qershorit

Te gjitha forcat politike ne komisionin e reformës zgjedhore kane mbështetur ne parim votimin dhe numërimin elektronik. Por kjo dakordesi duket se nuk i ka shërbyer shume konsensusit dhe pas...

Takimi Rama-Meta, diskutohet për reformën zgjedhore

Kryeministri Edi Rama dhe kreu i kuvendit Ilir Meta, janë takuar paraditen e së premtes në zyrë e kryeparlamentarit në kryesinë e kuvendit. Ky takim zhvillohet pak ditë para nisjes...

Kryemistri Rama vlerëson bashkëpunimin me Bankën Botërore

Ka përfunduar sot misionin mandatin e saj në vendin tonë shefja e zyrës së Bankës Botërore Tahseen Sayed. Në ceremoninë e organizuar me këtë rast ishte i pranishëm edhe kryeministri...

“Të vegjlit” takojnë Vlahutin

Diplomatet duket se po ndërmjetësojnë edhe një reforme tjetër ne skenën politike shqiptare, atë zgjedhore. Ambasadorja e Bashkimit Europian Romana Vlahutin ka thirrur ne takim partitë e vogla parlamentare dhe...

PD: 4 tonë drogë në 10 ditë

Partia Demokratike akuzon kryeministrin dhe ministrin e brendshëm se janë vene ne shërbim te trafikut te drogës. Enkelejd Alibeaj tha se karteli qeveritar ne dhjete dite, ka kaluar ne vendin...

“S’ka kohë për votimin elektronik”

Kreu i KQZ Denar Biba e sheh te pamundur aplikimin e votimit dhe numërimit elektronik ne zgjedhjet politike te 18 qershorit. Arsyeja është e thjeshte thotë ai, mungesa e kohës...

“CEZ”, PS zbulon fakte të reja

Partia Socialiste zbulon fakte te reja, që sipas saj lidhin Shkëlzen Berishën, të birin e ish-kryeministrit Sali Berisha me aferën korruptive të privatizimit të OSSHE-së nga kompania çeke CEZ. Ky...

Integrimi, qeveria nis “Screening”

Shqipëria nuk do të presë vendimin e Brukselit mbi çeljen e negociatave, për nisjen e përgatitjeve për procesin e “screening”, skanimit të legjislacionit, duke identifikuar fushat që kanë nevojë për...

Aleatet e PD: Kushte për zgjedhjet

Aleatet e Partisë Demokratike gjykojnë se kushtëzimi per numërimin dhe votimin elektronik, duhet te lidhet drejtpërdrejt me pjesëmarrjen ne zgjedhje. Kreu i PAA, Agron Duka, deklaron se opozita nuk duhet...

Opozita vendos kushte për zgjedhjet

Opozita ka dale e bashkuar para medias, per t’i bere te ditur mazhorances se votimi dhe numërimi elektronik ne zgjedhjet e 18 qershorit është nje kusht i panegociueshem. Opozita do...

LRI vizitë në shtëpinë e Robert Ndrenikës për 75 vjetorin e lindjes

Të rinjtë e lëvizjes Rinore për Integrim vizituan aktorin e njohur Robert Ndrenika sot me rastin e 75-vjetorit të tij të lindjes. Përveç urimeve të rastit, ata i dhanë gjiganti të...

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com