Dialog në kulmin e tensioneve Prishtinë-Beograd, a do ndryshojë qasje Kosova?

Ne kulmin e tensioneve Serbi-Kosovë, pas nisjes së trenit me mbishkrime provokuese, Bashkimi Europian ka njoftuar palët se takimi i radhës mes dy vendeve në kuadër të dialogut do të...

Ministri i jashtëm i Kosovës: Serbia po na provokon

Pas tensioneve te ditëve te fundit te nxitura nga nje tren i serbeve, qe tentoi te hynte ne Kosove, ministri i Jashtëm kosovar, Enver Hoxhaj u ka dërguar nje letër...

REL: Pas rastit Haradinaj e trenit serb, Kosova ndryshon kushtet e dialogut

Qeveria e Kosovës do ta mendojë sërish ridefinimin e formatit të dialogut me Serbinë, konfirmojnë zyrtarët e ekzekutivit të vendit. Faton Abdullahu, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës thotë për Radion...

Tensionet Kosovë-Serbi, debate në Kuvendin e Kosovës

Tensionet e fundit mes Prishtines dhe Beogradit , pas tentativës për hyrjen e trenit me parrullën “Kosova eshte Serbi”, pritet të jenë në fokus të seanës së sotme plenare të...

Krahas Haradinaj, në listën e Intepolit është dhe Azem Syla

Lista prej 157 kosovarëve që kërkoheshin nga Interpoli për vepra të ndryshme penale, me kërkesë të Serbisë, është reduktuar në 22 persona. Siç raporton RTK, derisa në listën e mëhershme...

Zyrtati i NATO-s: Prania e ROSU në veri, legjitime!

Në selinë e NATO-s kanë thënë se KFOR-i nuk ka qenë i njoftuar për praninë e forcave speciale të Policisë së Kosovës, ROSU, në veri të Kosovës të shtunën e...

Provokon me simbole ushtarake, arrestohet serbi në Prizren

Një burrë serb është arrestuar dje në Prizren pasi ka dalur në rrugë me uniformë me simbole ushtarake serbe. Kështu bën të ditur Policia e Kosovës përmes një komunikate për media. “Është...

DW: Ballkani i brishtë, kriza e re Kosovë-Serbi

Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” në analizën e saj të së hënës për zhvillimet në Ballkan vëren se “gjuha marciale, që u përdor në fundjavë mes Kosovës dhe Serbisë, është...

Treni që afroi erën e luftës

Ky tren i nisur nga Beogradi, qe do te kishte si destinacion Mitrovicën, ishte nje premtim i hershem i Serbisë, per te lidhur banoret me serbet qe jetojnë ne veri...

Gruevskit po i skadon afati për qeverinë

Mandatarit per qeverinë e re maqedonase Nikolla Gruevski po i skadon afati. Sipas Kushtetutës, deri ne 29 janar ai duhet te krijoje qeverinë, ne te kundërt i takon rivalit te...

Treni Beograd-Mitrovice ndalet në Rrashkë

Treni me mbishkrimin “Kosova është Serbi” qe po udhëton drejt Mitrovicës, thonë se do te kthehet mbrapsht.

Treni “Kosova është Serbi” niset për në Mitrovicë, Prishtina: Ndaluni!

Treni me shënimin provokues “Kosova eshte Serbi” eshte nisur nga Beogradi sot në ora 8:30, ndërsa pritet të arrijë rreth orës 19:30 në veri të Mitrovicës. Sipas Kosovapress, hekurudhat e...

“Duam Ramush Haradinajn, kemi 30 dëshmitarë”

Qeveria serbe nuk tërhiqet nga kërkesa per ekstradimin e ish-kryeministrit te Kosovës, Ramush Haradinaj. Nje dite pasi gjykata e Colmarit ne France vendosi liri me kusht per Haradinajn, ekzekutivi serb...

“Haradinaj nuk kushtëzon dialogun”

Dialogu Kosovë-Serbi, nuk do të ndërpritet pavarësisht problematikave që lidhen me rastin Haradinaj. Kështu është shprehur Ministrja e Kosovës për Dialog, Edita Tahiri, e cila theksoi se nëse Prishtina do...

Shtypi serb: Politikanët tanë mund të rrëmbehen pas çështjes Haradinaj

Mediat serbe po vazhdojnë alarmet për rreziqet që vijnë nga Kosova pas arrestimit të Ramush Haradinajt në Francë me kërkesë të Serbisë. Sikurse shkruan gazeta Koha, shtypi serb evidenton se...

Kosova ndihmë Shqipërisë, hap rrugët që lidhin Kukësin me Prizrenin

Me kërkesë të deputetit të Parlamentit të Shqipërisë, Namik Dokle, dhe banorëve të fshatrave Borje dhe Shishtavec të Kukësit, ministri i Infrastrukturës në Qeverinë e Kosovës, Lutfi Zharku, dhe ambasadori...

“Haradinaj të kthehet në Kosovë”

Politikanet dhe institucionet ne Prishtine e Tirane kane apeluar per kthimin e Ramush Haradinajt ne atdhe, pas vendimit te Gjykatës Franceze per lirimin e tij me kusht. Por per forcën...

Thaçi takon zv/presidentin Biden

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, i cili prej disa ditësh po qëndron per nje vizite shtetërore ne SHBA, është takuar me zv/presidentin ne largim Jo Biden. Lajmi per takimin është...

Kosova në protestë për lirimin e Haradinaj

Ne Kosove eshte mbajtur nje protestë gjithë popullore për lirimin e ish kryeministrit dhe liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj, i cili është ndalur nga policia franceze javën e shkuar, në...

Seanca maratonë në Kuvendin e Kosovës u mbyll pa një rezolutë për Haradinaj

Për më shumë se dhjetë orë u zhvilluan debat në një seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës, megjithatë deputetët nuk arritën të miratojnë një rezolutë, me të cilën të...

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com