Marrëveshje mes Uashingtonit dhe shteteve balltike për statusin e ushtarakëve

Lituania dhe Estonia nënshkruan sot marrëveshje ushtarake me SHBA-në, ndërkohë që krahu lindor i NATO-s ka hyrë në pasiguri përballë politikës ruse të Donald Trump që merr zyrtarisht funksionet të...

Itali, tre të arrestuar për drogë

Autoritetet italiane ne zonën e Monzes kane sekuestruar 520 kg mariuhane, si edhe kane prangosur tre shtetas shqiptare.

Nuk ka ftesa për inaugurimin e Trump

Autoritetet ne Shtetet e Bashkuara po bëjnë përgatitjet e fundit për ceremoninë inauguruese te presidentit Donald Trump ne 20 janar. Ndërkohe, siç behet e ditur nga Departamenti Amerikan i Shtetit,...

Putin: Shërbimet sekrete ruse nuk i venë pas çdo miliarderi amerikan

Presidenti rus Vladimir Putin kundërshtoi sot informacionet e publikuara nga media amerikane sipas të cilave shërbimet sekrete ruse kanë përgjuar në Moskë presidentin e ardhshëm amerikan, Donald Trump për t’i...

May: Parlamenti të votojë marrëveshjen përfundimtare të Brexit

Marrëveshja përfundimtare e Britanisë së Madhe për t’u larguar nga Bashkimi Evropian do të paraqitet në parlament për votim në vijim të negociatave të Brexit me 27 shtetet anëtare të...

Zgjidhet presidenti i Parlamentit Europian

Parlamenti Europian pritet te zgjedhe ketë te marte kreun e ri te tij, qe do te pasoje ne detyre Martin Shulz. Ne gare janë gjashte kandidate, por beteja me e...

Plani i Britanisë pas Brexit

Kryeministrja britanike Theresa May ka zbuluar planin 12 pikesh te qeverise pas daljes se vendit nga Bashkimi Europian. Ndonëse nuk do te jete me pjese e monedhës se përbashkët euro,...

Amnesty International: Masat antiterrorizëm po cënojnë të drejtat e njeriut!

Masat kundër terrorizmit, që janë miratuar në Evropë pas sulmeve vdekjeprurëse terroriste, po shkatërrojnë të drejtat e njeriut nën maskën e mbrojtjes së tyre, thotë Amnesty International. Në raportin e publikuar...

“Keqardhje që Franca ra në kurthin e Beogradit”

Ramush Haradinaj është i sigurte se gjithçka do te shkoje mire per te. Prej disa ditësh ai ndodhet ne liri me kusht, pas vendimit te marre nga Gjykata e Colmarit...

“Gungaçi”, aligatori gjigand filmohet në Florida (video)

Një tjetër aligator gjigand është filmuar nga një grup profesionist kameramanësh dhe fotografësh në Florida. Ky zvarranik ka marrë pseudonimin “gungaçi”. I pari qe e ka filmuar atë ka qenë...

Kapet terroristi Masharipov në Turqi, ishte trajnuar në Afganistan

Terroristi Abdulgadir Masharipov, i cili kërkohej për sulmin e kryer në një klub nate në Ortaköy të Stambollit natën e vitit të ri, është kapur nga policia e këtij qyteti....

DW: Evropa ka mbetur e vetme? Reagimet pas intervistës së Trumpit

Brukseli dhe Berlini reagojnë me habi ndaj deklaratave të Trumpit. Ndërsa deputeti gjerman Norbert Röttgen hedh dyshime mbi deklaratat për politikën e jashtme të presidentit të zgjedhur amerikan Donald Trump....

Shtatë kandidatë për kreun e ri të PE-së, kush do triumfojë?

Salla plenare e Parlamentit Europian shpesh është e boshatisur, kur zhvillohen debatet e zakonshme në PE. Por të martën (17.01) ajo do të jetë e mbushur, sepse çdo votë numërohet....

FMN: Rritje ekonomike më e madhe nën administratën Trump

FMN e la të pandryshuar ditën e sotme parashikimin e saj për rritjen ekonomike globale, por u shpreh me tone optimiste për SHBA-në për një “rimëkëmbje financiare” më të madhe...

Poroshenko: Ukraina nuk do t’i nënshtrohet kurrë Moskës

Ukraina nuk do t’i nënshtrohet kurrë agresionit rus dhe nuk do të kthehet në një vasale e perandorisë ruse, deklaroi sot presidenti ukrainas, Petro Poroshenko duke iu drejtuar zëvendëspresidentit amerikan,...

Paralajmërimi i Trumpit godet aksionet e automobilave

Aksionet e prodhuesve  gjermanë të makinave pësuan rënie sot pasi presidenti i ardhshëm amerikan, Donald Trump kërcënoi industrinë me gjobitje për shitjen e makinave në tregun e Shteteve të Bashkuara...

VMRO, pak shanse për qeverinë

Deri me 29 janar ka afat Nikolla Gruevski per te gjetur nje marrëveshje me partitë shqiptare per formimin e qeverise se re.

Trump: NATO, e dalë kohe!

Deklarata e presidentit të zgjedhur amerikan Donald Trump, se NATO është nje organizate e vjetruar, ka shkaktuar shqetësim tek Aleanca, por edhe tek Bashkimi Europian. Ne nisje te takimit te...

Luftë krerësh në strukturat e Podemos, e majta radikale spanjolle

Partia spanjolle Podemos, e cila dukej sikur po lindte një shpresë të re për të majtën radikale evropiane, po përjeton një luftë brenda strukturave drejtuese që mund të çojë në...

Duterte kërcënon me dekretimin e ligjit ushtarak

Presidenti filipinas, Rodrigo Duterte kërcënoi se do të dekretojë ligjin ushtarak në kuadër të luftës së dhunshme kundër trafikut të drogës, një deklaratë tronditëse tre dekada pas rrëzimit të diktaturës....

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com