Terminal i ri për autobusët e linjave ndërkombëtare

Autobusët e linjave ndërkombëtare do të vendosen në terminalin e ri të ndërtuar në sheshin pas pallatit të sportit “Asllan Rusi”. Bashkia e Tiranës ka rehabilituar të gjithë hapësirën përreth...

Sot është 26 vjetori i rihapjes së xhamisë së Et’hem Beut në Tiranë

Plot 26 vjet më parë, me shembjen e komunizmit në Shqipëri u rihap xhamia e Et’hem Beut në Tiranë.  “Më 18 janar 1991, pas afro tre dekadash ndalimi të besimit...

Panairi i Shtutgartit, interes ne rritje per stenden shqiptare

Grupi polifonik i Himares i cili ndodhet si pjesë e panairit të Shtutgartit në Gjermani, po tërheq vëmendjen e të gjithë vizitorëve, duke treguar një pjesë të vlerave të mëdha...

Rama përkujton lindjen e Ismail Qemalit

Kryeministri Edi Rama në rubrikën e tij në Facebook Amarcord ka përkujtuar sot lindjen e Ismail Qemailt më 16 janar 1844. “AMARCORD Kjo fotografi e Ismail Qemal Vlorës, në moshën...

Ekspozita e kryeveprave italiane

Për herë të parë publiku shqiptar do të ketë mundësi të shohë nga afër disa nga kryeveprat e Noveçentos italine. Kjo është ndoshta ekspozita më e veçantë ndër dekada. Ministrja...

“Legjenda e Rozafës” në Strasburg

Arti shqiptar këtë herë prek Strasburgun në një përzgjedhje të veçantë të veprave të ndryshme të artistëve shkodranë frymëzuar nga legjenda e Rozafës. Artistë të njohur e emra të rinj...

Dhunohet biznesmeni në Elbasan, policia në kërkim të autorëve

Një biznesmen nga Elbasani është rrahur dhe dhunuar nga persona ende të paidentifikuar. Ngjarja raportohet se ka ndodhur mëngjesin e sotëm teksa Ylli Salla ndodhej në biznesin e tij në Fushë-Labinot....

Elsie: Shqipëria magjike e vitit 1848 në penelin e Edward Lear

Në mes të shtatorit të vitit 1848, i nisur në një udhëtim të paplanifikuar, por i pajisur më së miri me lapsa, bojëra e penela, piktori dhe poeti anglez, Edward...

Muzika klasike kineze vjen në Universitetin e Arteve në prag të Festës së Pranverës së Kinës

Në prag të festës tradicionale kineze të Vitit të Ri ose “Festa e Pranverës”, ambasada e Republikës Popullore të Kinës në Shqipëri, nën kujdesin e veçantë të ambasadores Jiang Yu,...

Lamtumirë Anida Take!

Familjarë, miq e kolegë të këngëtares Anida Take janë bërë bashkë sot që t’i japin lamtumirën e fundit nën tingujt e muzikës së saj. Artistja është kujtuar për kontributin e...

Ndërron jetë në moshën 83 vjeçare këngëtarja e madhe Anita Take

Ndërroi jetë në moshën 83 vjeçare këngëtarja Anita Take. Ajo u ngjitet në skenën e muzikës shqiptarë më shumë se 50 vjet më parë. Me zërin e saj të ëmbël...

“E vërteta e Marias”, premierë në “TEKS”

Një dramë shqiptare, premierë, çel vitin 2017 në Teatrin Eksperimental. Është “E vërteta e Marias”, një vepër e shkruar nga Lisandri Kola dhe e konceptuar regjisorialisht nga një shqiptar i...

I ftohti “ngrin” Teatrin Kombëtar, ndërpriten shfaqet deri me 15 janar

Teatri Kombëtar nud do te kete shfaqe deri me 15 Janar pët shkak të temperaturave shumë të ulëta të këtyre ditëve. Ne njoftimin zyrtar te tyre ne Facebook thuhet se...

Kolosi i kinematografisë shqiptare sot 75 vjeç

Përtej viteve që kalojnë, shpirti nuk njeh kohë dhe për publikun shqiptar, Robert Ndrenika është artist i madh, ende sot në 75-vjetorin e tij të lindjes. Shtatlartë e me tipare...

Arti italian ekspozohet në Tiranë

Ato u krijuan më shumë se 100 vite më parë. Janë veprat italiane më të mira të shekullit të shkuar, ato që pritet të vijnë në Tiranë këtë fundjavë. E...

Krijime të natyrës

Mrekullitë e natyrës nuk kanë fund. Ajo është një ansambël imazhesh të pafundme dhe të papërsëritshme, ku një prej tyre është edhe fotografia e mësipërme. Kjo foto është fiksuar ditën...

Triumfuesit e Golden Globe 2017

Mbrëmja e së dielës ka shënuar dhe edicionin e 74, të ndarjes së çmimeve “Golden Globe 2017” në Beverli Hills, Kaliforni. Mbrëmja gala është prezantuar nga Jimmy Fallon  nën shoqërinë...

Ekspozita “Shtegu i vërtitjes”

Betul Burnaz ka lindur në Stamboll, por është rritur dhe edukuar në Vjenë. Gjithë jetën e ka kaluar mes betejave të kulturës lindore dhe asaj perëndimore. Edhe arti i saj...

Të huajt e “Tu si que vales”

“Tu Si Que Vales” kurorëzoi mbrëmjen e ndërrimit të viteve fituese te edicionit të dytë, violinisten Ajola Laska. Por, surpriza e këtij viti ishte pjesëmarrja e madhe e artistëve të...

Yje që u shuan në 2016-ën

Ata ishin figura që i dhanë shumë botës së sportit, artit, muzikës. Ishin ata, që në fushat e tyrë u kthyen në legjenda dhe të tillë do të mbeten në...

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com