Kreditimi i ekonomisë drejt rritjes

2017 pritet të jetë një vit më optimist për sa i përket kreditimit të ekonomisë. Përfaqësues të bankave, thonë se është e nevojshme të mbahet nën kontroll niveli i kredive...

Kolaudimi i mjeteve frigoriferike

Ministria e Transportit tërhiqet nga vendimi për të dhënë me koncesion, kolaudimin e mjeteve frigoriferike. Ministri Sokol Dervishaj, ka miratuar urdhrin për shfuqizimin e tij.

Soros: Donald Trump është një diktator dështak

“Donald Trump është një diktator i cili do të dështojë”, –  ka thënë biznesmeni miliarder George Soros në Forumin Ekonomik Botëror në Davos. Investitori hungarezo-amerikan, në vigjilje të betimit të...

Bllokada e BE-së për produktet shqiptare të mishit, Zusi: Hapni tregun e eksporteve

Shqipëria nuk e ka krijuar ende besimin e duhur tek  Bashkimin Europian, se mishi dhe nënproduktet e qumështit që tregtohen në vendin tonë janë të sigurta për tu konsumuar. Për rrjedhojë...

Konferenca financiare e Vjenës – Shqipëria me rritjen më të shpejtë në rajon në 2017-ën

Progresi i Shqipërisë drejt ekonomisë me rritjen më të shpejtë në rajon në vitin 2017 ishte tema e tryezës së rrumbullakët, organizuar me mbështetjen e Bankës Kombëtare Tregtare, në kuadër...

Zjarr në nënstacionin e OSHEE; Unaza Re, Kamza e Kashari pa drita

Per 13 ore me radhe mijëra familje ne Tirane kane qene pa energji elektrike. Behet fjale per 51 mije abonentë,  per te cilët ende nuk dihet se kur do te...

Tregu i munguar Shqipëri – Kosovë

Ndonëse janë zhvilluar disa mbledhje të përbashkëta mes qeverive te Shqipërisë dhe Kosovës, impakti i tyre në ekonomitë e dy vendeve ka qenë minimal, për të mos thënë i papërfillshëm.

Kryemistri Rama vlerëson bashkëpunimin me Bankën Botërore

Ka përfunduar sot misionin mandatin e saj në vendin tonë shefja e zyrës së Bankës Botërore Tahseen Sayed. Në ceremoninë e organizuar me këtë rast ishte i pranishëm edhe kryeministri...

Ahmetaj: Vazhdon përshpejtimi i rritjes ekonomike

Pas konfirmimit nga INSTAT të rritjes ekonomike prej 3.3 % për 9-mujorin reagoi ministri i Financave, Arben Ahmetaj duke e cilësuar atë “një premisë shumë e mirë që ne të...

Hipotekimi i pallateve me probleme

Qytetarët që kanë blerë një banesë, por nuk kanë marrë ende hipotekën, nuk kanë më detyrime shtesë, por do të duhet të bashkëpunojnë me drejtorinë e legalizimeve, vetëm kur ata...

Bora paralizon fluturimet në Rinas, anulohen kater udhëtime

Reshjet e dëborës që pushtuan Tiranën kanë sjellë probleme edhe në aeroportin e Rinasit. Disa fluturime janë shtyre për shkak të akullit në pistë ndërsa mjetet borëpastruese nisen punen qe...

6 mln euro në nënstacionin e Selitës

Ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri, shoqëruar nga administratori i OSHEE-së, Adrian Çela, inspektuan investimet që po kryhen për zgjerimin e nënstacionit elektrik të Selitës vlera e të cilit...

Probleme me hapjen e rrugëve

Në këto ditë të acarta dimri, shpëtimi i jetëve të njerëzve është objektivi kryesor, ndërsa mbajtja e rrugëve të kalueshme për qytetarët, mbetet një sfidë për institucionet. Autoriteti Rrugor Shqiptar,...

“Black out” energjetik në Greqi, shteti fqinj ndërpret eksportin në Shqipëri

Temperaturat e ulëta kanë shkaktuar një “black out” energjetik në Greqi. Të ndodhur përballë kësaj situate, për shkak të kushteve të vështira atmosferike, Autoriteti i Shpërndarjes së Energjisë ka qenë...

Çlirohet hipotekimi i pallateve

Mijëra familje që kanë blerë një apartament, por pa pasur mundësi ta hipotekojnë atë, nga sot i jepet mundësia për ta ligjëruar pronën. Qeveria ka miratuar projektvendimin, sipas të cilit...

Nis hipotekimi i apartamenteve

Është hapur drita jeshile për banorët e kryeqytetit, që duan të hipotekojnë apartamentet e tyre. Çdo qytetar që ende nuk ka hipotekën e banesës, por që pallati nuk ka devijim...

Dhjetor, inflacioni arrin 2.2%

Inflacioni gjate muajit dhjetor shënoi vlerën tij me te larte te vitit qe lame pas ne masën 2.2%. Ky nivel reflekton shpenzimet qe kane kryer shqiptaret per festat e fundvitit.

Dyshime për vdekjen e George Michael, i dashuri nën hetim

Vdekja e tij tronditi të gjithë botën e muzikës në ditët e fundit të vitit, të cilin lamë pas. Legjenda e muzikës George Michael, ndërroi jetë në mënyrë të papritur...

Regjistrohet niveli më i ulët i papunësisë që prej vitit 1991 në Gjermani

Niveli i papunësisë në Gjermani mbetet stabël në gjashtë për qind për muajin dhjetor, në nivelet më të ulëta që prej periudhës së bashkimit. Numri i të papunëve ka rënë me...

“Lupë” aktivitetit ekonomik

Ministria e Financave së bashku me tatimet dhe doganat kane hartuar një plan për monitorimin e aktivitetit ekonomik përgjatë 2017, vit i cili mbart riskun e zgjedhjeve parlamentare.

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com